
Wola Puczniewska

O wsi
Położenie
Miejscowość z poÅ‚udniowej i poÅ‚udniowo-zachodniej części otoczona jest przez dużej powierzchni las, przez co jesieniÄ… znajduje siÄ™ tu ogromna ilość grzybów. Z drugiej strony wsi znajdujÄ… siÄ™ dobrej jakoÅ›ci pola uprawne. Przez miejscowość przebiega szlak rowerowy.
​
Teren
W okolicy Woli Puczniewskiej znajdujÄ… siÄ™ liczne pagórki, jednak w samej miejscowoÅ›ci przeważajÄ… równiny. OkoÅ‚o 1 km od miejscowoÅ›ci leży piÄ™kna Dolina Neru.
​
Rekreacja
Wola Puczniewska leży na trasie malowniczo poÅ‚ożonego szlaku rowerowego "Po Ziemi PoddÄ™bickiej". OkoÅ‚o 30 km od miejscowoÅ›ci znajduje siÄ™ znany w caÅ‚ej Polsce kompleks basenów geotermalnych "Termy Uniejów". W pobliżu znajduje siÄ™ również zbiornik wodny Jeziorsko. W 15 minut można dojechać do Zoo Safari w Borysewie.
​
Religia
Latem przechodzą tu liczne pielgrzymki do Częstochowy. Do zabytkowego kościoła św. Andrzeja Apostoła w Małyniu można dojechać w 5 minut.
​
Skrócona historia wsi
Wola Puczniewska prawdopodobnie powstała pod koniec XIII w., kiedy książę Kazimierz II łęczycki 30 XI 1292 roku nadał mieszkańcom Puczniewa przywilej wolnizny i pozwolił osadzić wieś na prawie średzkim. Przywilej wolnizny obowiązywał przez 16 lat.
W 1437 roku Mikołaj z Puczniewa, podkoni sieradzki, zakupił Wolę Puczniewskę
od Doroty z Woli za wartość 160 grzywien. W 1520 roku z Woli Puczniewskiej dawano dziesiÄ™ciny na stóÅ‚ arcybiskupi, wieÅ› należaÅ‚a do parafii MaÅ‚yÅ„. W 1576 roku Wola Puczniewska byÅ‚a podzielona pomiÄ™dzy StanisÅ‚awa i Piotra Charbickich, Aarona PudÅ‚owskiego, KatarzynÄ™ WolskÄ…. W tym okresie miejscowość mogÅ‚a należeć do parafii Kazimierz.
W 1775 roku wieÅ› byÅ‚a wÅ‚asnoÅ›ciÄ… szlacheckÄ… i liczyÅ‚a 10 domów. W 1783 roku Wola Puczniewska należaÅ‚a do Felicjana Wierzchleyskiego - podsÄ™dka kaliskiego. Już w 1827 roku wieÅ› liczyÅ‚a 183 mieszkaÅ„ców, którzy zamieszkiwali 14 domów. Wtedy nadal byÅ‚a wÅ‚asnoÅ›ciÄ… prywatnÄ….
Na przeÅ‚omie XIX i XX wieku w Woli Puczniewskiej znajdowaÅ‚o siÄ™ 18 domów, a mieszkaÅ„ców byÅ‚o 196. W tym czasie wieÅ› znajdowaÅ‚a siÄ™ w guberni piotrkowskiej, w powiecie Å‚ódzkim, w obwodzie Puczniewska Wola i Puczniew.
W 1925 roku we wsi mieszkaÅ‚o 66 kobiet i 67 mężczyzn, którzy zamieszkiwali 17 domów.
​